Milas Aktüel Gazetesi | Haftalık Siyesi Gazete
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ KÜNYE ANKETLER SİTENE EKLE ARŞİV İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Reklam

SİYASETTE TANSİYON YÜKSELDİ

SİYASETTE TANSİYON YÜKSELDİ

Tarih 03 Mayıs 2013, 00:57 Editör

AKP Milas İlçe Başkanlığının Danışma Kurulu toplantısında CHP İlçe Başkanı Suat Özcan ve Belediye Başkanı Muhammet Tokat'a yönelttiği eleştirilere, her iki isimden de sert yanıtlar geldi. Başkan Tokat, AKP İlçe Başkanı Demir'e bazı sorular da sordu ve "Bir hafta içinde yanıt vermezse kendisini müfteri ilan edeceğim. Hatta şehrin tüm billboardlarına afişe edeceğim" dedi.

İlçe Sekreteri Raşit Cengiz’in her hafta yaptığı ve geleneksel hale gelen ‘Salı Sunumu’nun ardından ilk açıklama, CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan’dan geldi. Özcan; “Sayın İlçe Başkanı Bülent Demir bizim için ‘Bunlar bu ülkede yaşamıyor mu’ diye sormuş. Biz bu ülkede yaşıyoruz. Ve ülkemizde olup biteni de yakından takip ediyoruz. İşsizliğin kol gezdiği, insanların 800 liralık asgari ücrete mahkûm edildiği, milletvekillerin, öğrencilerin, gazetecilerin cezaevlerinde yatırıldığı, tarımın bitirildiği, düşüncelerini söyleyenlerin azarlandığı, devletine ve milletin bölünmez bütünlüğüne sahip çıkanlara coplarla-biber gazıyla karşılık verildiği, terör örgütüyle pazarlıkların yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Biz bunları biliyoruz da sanırım AKP İlçe Başkanı bunları görmüyor ya da görüyor da sesini çıkamıyor. Anlaşılan o ki Sayın İlçe Başkanı bu ülkede yaşamıyor” diyerek, AKP’nin 10 yıllık karnesini anlattı.

CHP İlçe Başkanı Özcan’ın ardından Milas Belediyesi ile ilgili eleştirilere cevap veren Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, belgeler eşliğinde ve oldukça sert bir üslûpla yanıt verdi.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Amacımız bir siyasi parti ilçe başkanıyla atışmak değil. Ama eleştiriler de doğru bilgiler ışığında yapılmalıdır” diyerek söze başlayan Başkan Tokat şöyle devam etti: “Bir kere daha belirteyim, Milas Belediyesi sadece CHP’li Milaslıların belediyesi değildir. Her görüşten vatandaşımıza hizmet ediyoruz. Bütün Milaslıların belediyesiyiz. O nedenle, eleştirileri yaparken de Milas Belediyesi’nin hükmi şahsiyetini zedelememeye özen göstermeliyiz. Biz yöneticilerin hataları olabilir ve elbette eleştirebilirsiniz ama bu kuruma özen göstermek gerekir.

AKP İlçe Başkanı, geçtiğimiz günlerde yaptığım 4 yıllık çalışmalarımızla ilgili toplantıya, davet ettiğimiz halde gelmemişti. Eğer gelselerdi, Danışma Kurullarında yaptıkları konuşmadaki vahim hatalara düşmezlerdi. Kendisine verilen bilgilerde yanlışlar var, ya da yanlış biliyor bazı şeyleri. Mesela, beni, yapmadığımız işleri de sahiplenmekle suçlamış. Eğer o bilgilendirme toplantısına gelselerdi, bunun böyle olmadığını görürlerdi.

Organize Sanayi Bölgesi, Uzunyuva çalışması vb. çalışmalardan bahsederken, bizim de içinde olduğumuz bu çalışmalar nedeniyle, işin parçası olan kişi ve kurumlardan ve bu arada AKP Muğla Milletvekili Ali Boğa’dan nasıl bahsettiğimizi ve teşekkürlerimizi bilebilirlerdi.

Cumhuriyet Mahallesi Camii’nin arsasını Milas Belediyesi tahsis etmiştir. Bütün imarla ilgili işlemlerini Milas Belediyesi yapmış, bağış toplanmasına katkıda bulunulmuş, yoluna, peyzaj düzenlemesine kadar hepsi Milas Belediyesi’nin çabalarıyla olmuştur. Elbette burayı dernek yapmıştır. Ama hep hem dernek başkanıyla, hem muhtarımızla bu çalışmaları yakından takip eden, eksiklerini gidermeye çalışan mesaimiz ortadadır. Hepsi de bunları çok iyi bilirler. Ben de hep söylerim. Ne yani, Milas Belediyesi’nin bu cami yapımındaki katkısını kim inkar edebilir. İşte, 6 Nisan 2011 tarihli meclis kararı, yerini de bu meclis kararıyla biz tahsis ettik.

Spor kompleksleri konusundaki eleştirilerine gelince, bizim iki ayrı spor kompleksi projemiz var. Birincisi, Ticaret Lisesi arkasındaki alana yapılacak olan ve projeleri hazır olup diğer işleri devam eden projedir. Ve her şeyiyle, yüzde yüz Milas Belediyesi’nin projesidir. İkincisi, İl Spor Müdürlüğü ile bağlantılı olan ve Özel İdare’den parası ayrılan Kapalı Spor Salonu işidir. Bu projenin de hayata geçirilmesi için Milas Belediyesi olarak olağanüstü gayret gösterdik. Parası hazır, yer istediler, Sodra’da yer gösterdik. Tamam dendi. Bir süre sonra, burası çok meyilli, başka bir yere yapalım dediler. Geniş bir alanda olsun diye, Kırcağız tarafında yer gösterdik. İl Spor Müdürlüğü yetkilileri onu da kabul etmediler, başka yerlerde şehre uzak yerlere yapılan salonlara yeterli katılım olmuyor dendi. Mecbur kaldım, hiç istemediğim halde, mevcut yerine yapılmasını kabul ettik. Şimdi de orayla ilgili bütün işlemleri hızla yaptık. Bu arada, AKP İlçe Yöneticileri, biz de katkı koyalım dediler. Kendi partilerinin iki yönetim kurulu üyesi mimar arkadaşları projeyi yapacaklardı, ama proje bir türlü bitmedi, Bakanlığın tip projesine dönelim dediler. Biz de onu istemiyoruz. Bölgemizin mimarisine yakışan güzel bir tesis olsun istiyoruz. Bu arada bu iki mimarın hazırladığı projeyi de gördüm, iki duvar, üstü tente ile kaplanmış bir iş. Böyle kapalı spor salonu olur mu? O nedenle tip projeye dönelim demişler. Biraz önce Muğla’dan, bu işlerde tecrübeli ve ülke çapında söz sahibi bir mimar arkadaşla, görüştüm; ücret almadan projeyi kısa zamanda yapacak ve ben de seçimlerden önce bitirilebilmesi için bütün gayret ve fedakarlığı göstereceğim.

Çöllüoğlu Han Restorasyon işini de sahiplenmişiz. Arkadaşlar, bu işi kim yapıyor? Bu ilçe başkanı arkadaşımız acaba Milas dışında mı yaşıyor? Çöllüoğlu Han, Milas Belediyesi tarafından parası ödenip kamulaştırılmıştır. Restorasyon Projesi ihalesi de Milas Belediyesi’nce hazırlanmış ve yaptırılmıştır. İşte bütün istihkaklar burada. Paralarını Milas Belediyesi ödüyor. Elbette Valilik bünyesindeki kaynaklardan da faydalanıyoruz. Ama yanlış biliniyor, daha Valilikten para aktarılmış değildir. Biz ödüyoruz, ama kesin kabul yapıldıktan sonra bunların bir kısmını Valilik bünyesindeki fondan bize verecekler. Ayrıca bu fon da, bizlerin emlak vergilerinden kesilen paralarla oluşturulmuş bir kaynaktır ve yine bu tür tarihi restorasyonlarda kullanılmak üzere oluşturulmuştur.

Gelelim Uzunyuva’daki arkeopark çalışmasına. Ebetteki bu proje bir Kültür Bakanlığı projesidir ama başından beri, bizim Milas Belediyesi olarak çok büyük katkılarımız vardır. Acil kamulaştırmalardan bu zamana kadarki işlerde… Sayın AKP İlçe Başkanı hiç burada sürmekte olan çalışma alanına gidip araştırmış mıdır, buradaki kazılarda çalışan işçiler, iş makineleri, kepçeler, kamyonlar kimindir, bunların parasını kim karşılıyor, biliyor mu? Bu çalışma alanında Kültür Bakanlığı’nın bekçileri dışında hiç bir çalışanı yoktur. Bütün kazı çalışmaları, araç gereciyle, işçisiyle, Milas Belediyesi’nin ihale ile verdiği yükleniciler tarafından yapılmaktadır. Biz, bir şeyleri sahiplenmiyoruz. Sahip çıktığımız işleri anlatıyoruz. Peki bu ilçe başkanı arkadaşımız bütün bunları bilmiyor mu?

Keşke 4 yıllık çalışmalarımızı anlattığımız sunumumuza gelseydi, bu yanlış bilgilendirmeler içinde olmazdı.

Milas Belediyesi olarak bu katı atık vergisini biz keyfi koymadık. Bakanlık genelge yayınladı. Koymazsak suçlu olurduk. O nedenle koyduk. Koyarken de, vatandaşa yük olmasın diye, su fiyatlarını düşürdük, biliyorsunuz. AKP İlçe Başkanı o zaman da bizi eleştirdi; ‘o kadar büyük borç içine soktular ki belediyeyi, şimdi deli dumrul vergisi koyuyorlar’ dedi. O zaman da çıktım, açıkladım ve kendisine bir çağrı yaptım. İçinde AKP’li Denizli Belediyesinin ve başka pek çok belediyenin de olduğu 10-15 belediyenin ismini sayarak, ‘bu belediyeler de borç batağında olup, deli dumrul vergisi mi koydular?’ dedim. Çünkü bütün belediyeler bunu koymak zorundaydı. Kendi hükümetleri bu kararı almıştı ve bütün belediyeler uymak zorundaydı. Sonra, gelen tepkiler üzerine, bakanlık bu genelgeyi değiştirdi ve bu vergiyi kaldırmadı, sadece, seçimlerden sonraya erteledi. Bu tarihten sonra yine uygulanacak bu katı atık vergisi. Neyse, bakanlık sonradan bu erteleme kararını alınca, biz de meclisimizde görüştük ve katı atık vergisi alınmasını durdurduk. Ama bu arada, yine de bakanlığa yazı yazarak, durumu anlatıp, nasıl davranılması gerektiğini de sorduk.

Şimdi Sayın AKP Milas İlçe Başkanına huzurlarınızda bir kere daha soruyor ve sesleniyorum. Eğer bu vergiyi uygulamaya koyan ve içinde pek çok AKP’li belediyenin olduğu belediye yönetimleri, borç batağı içinde olan ve bu nedenle katı atıkla ilgili deli dumrul vergisi koyan belediye midir? Bu soruya cevap istiyorum. Araştırması için de bir hafta süre veriyorum. Eğer açıklamazsa, kendisini müfteri ilan edeceğim. Hatta şehrin tüm billboardlara ilan vererek, müfteri ilan edeceğim.”

Bu haber 548 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Milas

BİR GARİP YOL HİKÂYESİ...

BİR GARİP YOL HİKÂYESİ... Milas'a bağlı Bayır Mahallesi, Duvarlıharman Mevkii'nde, son yılların en ilginç iddiası gündemde...

GÜLLÜK'TE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KONUŞULDU

GÜLLÜK'TE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ KONUŞULDU 10 Ağustos 2014 tarihinde ilk turu yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmalara start veren CHP Milas...

ZİYARETÇİ SAYIMIZ

 

BAŞLIYOR... "PERDE"03 Temmuz 2014

ANKET

Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Tüm Anketler

Untitled Document

HAVA DURUMU

Mugla
+37°C

Yük.: +37°

Düs.: +17°

Pt, 18.06.2012

Milasaktuel.com © Sitedeki Tüm yazılı ve görsel öğeler saklıdır izinsiz kullanılamaz.
Bölge Haberleri,Milas Haberleri,Spor Haberleri, Teknoloji Haberleri

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi